Tänään on 16.10.2018 14:17 ja nimipäiviään viettävät: Sirkka, Sirkku, Stella, Vesta ja Diana. Käytämme EVÄSTEITÄ | MOBIILIVERSIO M.UUTISVIRTA.FI
Sportti:

Kokenut valmentajajyrä Kari Heikkilä Ilveksen urheilutoimenjohtajaksi

Julkaistu: · Päivitetty:

Ilves-Hockey Oy:n urheilutoimenjohtajaksi on nimitetty Kari Heikkilä, seura tiedotti torstaina. 57-vuotiaalla Heikkilällä on takanaan yli 20 vuoden päävalmentajakokemus eri liigoista. Kaudella 2003-2004 hänet palkittiin vuoden liigavalmentajana Kärppien voittaessa Suomen mestaruuden. Ilveksessä Heikkilä toimi liigajoukkueen päävalmentajana osan kaudesta 2015-2016. Hän on ollut myös HPK:n, Sportin, Kärppien, Bluesin ja Lukon päävalmentaja. KHL:ssä Kari Heikkilä on valmentanut Lokomotiv Jaroslavlia, Metallurg Magnitogorskia, Dinamo Minskiä, Neftekhimik Nizhnekamskia ja Riian Dinamoa. Kaudella 2011-2012 hän valmensi myös Valko-Venäjän maajoukkuetta. Pelaajana Heikkilä edusti Ilvestä lähes 300 pääsarjaottelussa ja voitti seuran väreissä kaksi pronssimitalia. – Pesti on kattava ja monipuolinen koskien koko urheilupuolta Ilveksessä. Toimittuani pitkään eri liigoissa päävalmentajana ymmärrän joukkueen kokoamisen merkityksen. Päätökset pelaajahankinnoista ja joukkueen rungosta tehdään hyvissä ajoin. Kun minua kysyttiin urheilutoimenjohtajan tehtävään, en miettinyt kauan, kertoi Kari Heikkilä seuran tiedotteessa. – Mahtavaa, että saamme Kari Heikkilän vankan ammattitaidon mukaan joukkueen rakentamiseen. ”Kake” tuntee kiekkomaailman. Hänellä on näyttöjä ja vankkaa pelaaja- ja valmentajataustaa jääkiekosta. Näissä tehtävissä hän on saanut jo vuosien kokemuksen muun muassa pelaajatarkkailusta, toteaa Ilves-Hockey Oy:n toimitusjohtaja Risto Jalo. Kari Heikkilä aloittaa työnsä Ilveksen urheilutoimenjohtajana välittömästi.

Avainsanat: 2016 ajo aloittaa ammattitaito blues dinamo edustaa heikkilä hockey hpk hyvä ilves jalo joukkue kari kattava kausi khl kärpät liigajoukkue lokomotiv lukko maajoukkue magnitogorsk mestari metallurg miettiä minsk minua monipuolinen näyttö pelaaja pesti päävalmentaja rakentaminen riia seura sport suomi tehtävä tiedote tiedottaa toimi toimitusjohtaja tuntea valmentaa valmentaja venäjä väri


Uutisvirta.fi