Tänään on 21.07.2018 01:04 ja nimipäiviään viettävät: Johanna, Hanna, Jenni, Jenna, Jonna, Hannele, Hanne, Joanna ja Jenny. Käytämme EVÄSTEITÄ | MOBIILIVERSIO M.UUTISVIRTA.FI
Sportti:

"Yksi parhaista kahden suunnan pelaajista" - Barkov ensimmäiseen tähdistöotteluunsa

Julkaistu: · Päivitetty:

Jääkiekon NHL-liiga julkisti keskiviikkona kokoonpanot tässä kuussa pelattavaan All-Star -otteluun. Suomalaisista tähdistötapahtumaan valittiin Florida Panthersin hyökkääjä Aleksander Barkov ja Nashville Predatorsin maalivahti Pekka Rinne. Barkov edustaa Atlantic-divisioonaa. Rinne on Central-divisioonan joukkueessa. Barkov lähtee ensimmäiseen All-Star -otteluunsa. - Sasha on seuramme kulmakivi. Hän kuuluu lajin parhaisiin kahden suunnan pelaajiin ja ansaitsee tämän kunnian, Floridan General Manager Dale Tallon suitsutti seuran verkkosivuilla. Barkov on saanut tällä kaudella jääaikaa keskimäärin 22:29. Se on NHL-hyökkääjien kovin lukema. Barkov on ykkönen myös NHL:n alivoimamaalitilastossa (4). Rinne nähtiin All-Star -ottelussa myös 2016. Hänet valiittin tähdistötapahtumaan myös 2015, mutta loukkaantuminen esti osallistumisen. Tähdistötapahtuman kokoonpanoja ei voi pitää suorana määritelmänä divisioonan parhaista pelaajista. Valintoihin vaikuttaa se, että jokaisesta joukkueesta pitää ottaa mukaan vähintään yksi pelaaja.

Avainsanat: florida edustaa divisioona dale barkov atlantic aleksander 2016 ykkönen verkkosivu suomalainen star sasha rinne predators pelaaja pekka panthers ottelu ottaa nhl nashville maalivahti lukema loukkaantua liiga laji kunnia kausi jääkiekko joukkue hyökkääjä general


Uutisvirta.fi