Tänään on 16.02.2019 22:42 ja nimipäiviään viettävät: Kai ja Kaij. Käytämme EVÄSTEITÄ | MOBIILIVERSIO M.UUTISVIRTA.FI
Jyväskylä:

Eloa ja iloa Sulkurannassa – Jyväskylän kansalaisopiston yleisöluento Sulkurannan siirtolapuutarhassa 18.9.2018

Julkaistu: · Päivitetty:

Eloa ja iloa Sulkurannassa – Jyväskylän kansalaisopiston yleisöluento Sulkurannan siirtolapuutarhassa 18.9.2018 Miltä näyttää Jyväskylässä sijaitseva 70 vuoden ikään ehtinyt Sulkurannan siirtolapuutarha? Jyväskylä-seuran syyskauden luennot aloittaa käynti Sulkurannan siirtolapuutarhassa tiistaina 18.9. kello 18.00–19.30. Jyväsjärven rannan tuntumassa olevat 136 pikkumökkiä ovat kesäisin ahkerassa käytössä ja vierailevatpa jotkut mökeillään talvellakin. Kesäisin kävijä hurmaantuu toinen toistaan hienompien ja runsaampien istutusten loistosta. Siirtolapuutarha on yleisölle vapaata aluetta käyskennellä, kunhan muistaa kunnioittaa asukasrauhaa. Kahvien lomassa siirtolapuutarhayhdistyksen johtohahmot kertovat elämästä Sulkurannassa, josta on saatavilla myös historiikki 10 euron hintaan. Luennolle kokoonnutaan siirtolapuutarhan portilla (Puutarharanta 5) kello 18.00. Ajo pysäköintipaikalle tapahtuu Ruulahdentien kautta opasteita seuraamalla. Jyväskylä-seuran yleisöluennot järjestetään yhteistyössä Jyväskylän kansalaisopiston kanssa. Lisätietoja: Eila Tiainen, puheenjohtaja, Jyväskylä-seura, eila.tiainenet[at]gmail.com, p. 050 512 0353

Avainsanat: yleisö tiainen talvi syyskausi seura saatavilla ranta puheenjohtaja muistaa lisätieto kävijä kunnioittaa kesä kello kautta kansalaisopisto järjestää jyväskylä ikä hinta euro elämä elo eila com aloittaa ajo


Uutisvirta.fi