Tänään on 21.04.2019 02:06 ja nimipäiviään viettävät: Anssi, Anselmi ja Camilla. Käytämme EVÄSTEITÄ | MOBIILIVERSIO M.UUTISVIRTA.FI
Länsiväylä:

Brother Christmasia epäillään neljästä rikoksesta – Poliisi: Varoja ei ole käytetty muuhun kuin avustustoimintaan

Julkaistu: · Päivitetty:

Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen talousrikostutkintayksikkö on saanut valmiiksi Brother Christmas ry:n toimintaan liittyvän esitutkinnan. Brother Christmasia, eli Ari Koposta epäillään neljästä rikoksesta. Esitutkinnan sekä suoritettujen tarkastusten perusteella ei ole kuitenkaan viitteitä siitä, että varoja olisi käytetty muuhun kuin yhdistyksen toimintaan. Asia siirtyy nyt syyttäjälle syyteharkintaan. Poliisi on selvittänyt esitutkinnassa onko yhdistyksen ja siihen liittyvien henkilöiden toiminnassa syyllistytty rahankeräysrikokseen tai muuhun rikokseen....

Avainsanat: yhdistys viite uusimaa itä henkilö esitutkinta christmas syyttäjä syyteharkinta selvittää rikos poliisilaitos poliisi käytetty brother ari


Uutisvirta.fi